Pop-Tarts Are Too Expensive!

 

By Kim Marquardt, RN MSN

This blog post is from the Nurse Kim archives of myth busting. I want to share some "alternative" or maybe just lesser known health and wellness viewpoints for you to chew on.

*These posts are not intended as official medical advice.

They ARE meant to be fun, informative, and thought provoking, hopefully sparking an interest for you to do your own research (you can start with the links I provide!) and discover the marvels of the human body, and how it can function at its optimal performance level if we understand how it works and interacts with our environment and our diet.

I have a passion for health and wellness through lifestyle and nutrition and have done thousands of hours of research in addition to being a registered nurse for 23 years. I have done A LOT of self-experimentation in and around diet, lifestyle, body care, and supplementation and have spent a lot of time looking into the science behind it all (or lack thereof!). Check back weekly for the latest post!

-----

Let’s get this post over with because this graphic is making me hungry!

Cost

When we talk about eating a whole foods diet, i.e. a diet of one ingredient foods (or close to one ingredient) like the ones above, a lot of people think that this is a very expensive way to eat. I would like to share a few tips that may help dispel that a bit and perhaps even change our thinking about what we eat and how much it really “costs” us.

Cost is a funny thing. We pay for things in many different ways… with money, with time, with relationships, with peace of mind, and sometimes, with our health.

I would argue the cost of eating a standard American ultra-processed diet is VERY HIGH, although not in the way you may think. Yes, you can get loaves of bread, packets of ramen, boxes of cereal, chips, crackers, cookies, and pop-tarts for SUPER CHEAP by grocery bill standards.

But how much does chronic illness cost?

The answer? A LOT.

And it’s not just money, although it certainly costs A LOT of that. It also costs you your peace of mind, your health, your future, and your longevity. Therefore, I would argue, THAT makes ultra-processed food VERY EXPENSIVE.

Besides that, whole foods in fact can be purchased very cheaply, the ones in the graphic above just pennies on the dollar in most cases. The 99 Cent Store, Aldi’s, and Food 4 Less are just a few of my favorite local places to get AMAZING discounts on quality whole foods.

Pop-tart palate

Another thing I should probably address is how INCREDIBLY BORING the foods in the graphic above look if you are not used to this type of diet. And you are right… these ancestral foods DO NOT have the factory engineered, super palatable flavor combinations of processed foods.

That is because food scientists worked very hard to make sure you “can’t eat just one” of ANY of their processed food products. They are DESIGNED with unnatural flavor combinations that are completely foreign and very addictive to a human being, hacking the survival mechanisms in place that tell us when we should keep eating or when we are full.

In fact, it has now been studied and documented that sugar in highly processed foods is 8 times more addictive than cocaine. And to enhance the visual here, we are feeding it to children straight out of the bouncy seat and all through their childhood. How did this happen?

Broccoli is sweet

Conspiracy theories aside, I encourage you to retrain your palate and learn to enjoy (boring old) whole foods. Funny story. When we first started eating this way, after a few months my husband looked up at me one night at dinner and asked, “Did you put sugar on the broccoli?” Lol! Why yes, loads of it. “Of course not!” I exclaimed. You see, in the absence of pop-tarts, his palate had been reset to detect and appreciate the subtle tastes and flavors in natural food.

Donuts are otherworldly

In closing, I will try to entice you with one more discovery on my own journey. Once or twice a year, my family picks up some donuts from our favorite donut shop down the street for a special occasion. We all stand around in wide eyed awe as we share the moment together nibbling on our treats in the kitchen. It is SUCH A COOL experience to eat a donut when you only taste it once or twice a year. I know this may sound SO UNBELIEVABLY SILLY to some of you, but don’t knock it till you try it!

Take aways:

  • The cost of things is not just about money.
  • A whole foods diet can absolutely be done on a budget.
  • Preventing chronic illness with nutrition is priceless.
  • Sugar in processed food is more addictive than cocaine.
  • Broccoli might be sweet.
  • Donuts are otherworldly when you don’t eat them every day.
Until next week! 


Comments

Popular posts from this blog

Understanding Interpersonal Violence: A Call to Action for National Coming Out Day and LGBTQPIA2S+ History Month

YOUR RECOVERY JOURNEY FOR THE SEMESTER AHEAD

Why Placebos Work